Blog

Żyjemy w przyszłości

Smartfon

To już dzisiaj, takie mam wrażenie. Żyjemy w czasach, które widzieliśmy w Star Treku, czy innych filmach Sci-Fi. Na co dzień nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Tymczasem na własnej skórze przekonałem się, że dziś bez smartfona jak bez ręki.

Uwaga – będzie długo, bo lubię czasem napisać dłuższy tekst.

Czytaj dalej „Żyjemy w przyszłości”

Axesstel MVH650 po tym, jak Orange wyłączył 450 MHz

axesstel mvh650

Orange zakończył świadczenie internetu w paśmie 450 MHz. W związku z tym dostałem do przestawienia router Axesstel MVH650 tak, by nadal działał w sieci Orange, ale w 3G.

Drapałem się w głowę i kombinowałem dłuższą chwilę, jak sprawić, żeby router połączył się z siecią i internet działał w porządku – ostatecznie się udało!

Axesstel MVH650 porty

Co należy zrobić, żeby router znów zaczął działać?

Po pierwsze, jeśli karta SIM nie obsługuje 3G, konieczna jest jej wymiana.  Orange bezpłatnie wymienił kartę na dwuzakresową 3G/LTE, czyli tu bajka. Stare karty SIM wydawane wraz z tym routerem to często karty jednozakresowe – nie pozwalają one na połączenie się z nowszymi nadajnikami.

Gdy miałem już kartę, dokonałem jej aktywacji w telefonie – tj. włożyłem kartę do telefonu, poczekałem na otrzymanie ustawień i otworzyłem jakąkolwiek stronę internetową. Działa – znaczy można wrócić do routera.

Uwaga! Jeśli router dotychczas miał włączony przełącznik na CDMA, należy przestawić go na HSDPA. Przełącznik znajduje się na spodzie urządzenia, a do jego przełączenia potrzebny będzie długopis albo cienki śrubokręt. Bez tego router nie będzie chciał się łączyć – nie będzie mógł odnaleźć właściwych nadajników.

Po włożeniu karty do routera zalogowałem się do ustawień (192.168.0.1). W sekcji Ustawienia sieci konfiguracja wygląda następująco:

Login: cdma@orange
Hasło: orange
Uwierzytelnianie: CHAP
Wybierz numer: #777
APN: internet

Należy również ustawić CDMA Preffered.

Kolejnym krokiem jest ustawienie PINu nowej karty SIM. Robimy to wybierając przedostatnią opcję z menu – Zarządzanie RUIM. Tam należy podać kod PIN i najlepiej wybrać opcję zapamiętania PINu.

W moim przypadku konieczne było jeszcze ustawienie adresu serwera DNS – w konfiguracji sieci LAN.  Ustawiłem DNS Google – 8.8.8.8. Router nie chciał łączyć się z dotychczasowymi DNSami.

Po dokonaniu takich zmian router zaczął działać (minęło ok. 2-3 minut zanim się połączył i pobrał adres IP, ale się udało).

Mam nadzieję, że komuś pomogłem – mi znalezienie wszystkich niezbędnych, a rozsianych po internecie informacji, i wypróbowanie możliwości zajęło kawałek dnia.

Jak Lenovo po cichu wkradło się do mojego życia

Nie jest to wpis sponsorowany. Po prostu tak mnie nagle naszło.

Od dawna miałem chrapkę na Thinkpada – można powiedzieć, że wręcz od dzieciaka. Miałem o tej serii opinię sprzętu dla profesjonalistów, i tym w gruncie rzeczy Thinkpady są. To seria biznesowa, mająca działać w każdych warunkach i bez humorów. Kiedy więc mój Asus eeePC, lub wśród znajomych „zuza”,  stał się zbyt leniwy, podjąłem decyzję i w moich rękach pojawił się Lenovo Thinkpad x201. I cóż to za komputer! i5 na pokładzie, 8 GB RAMu, 120 GB SSD – to to, co smoki lubią najbardziej. A przynajmniej konfiguracja wystarzczająca na moje potrzeby – programistyka-fanatyka. Grafika pozostawia niestety sporo do życzenia, ale do uruchomienia prostych gier, bądź tytułów sprzed kilku(nastu) lat wystarczy. To, co najważniejsze działa – PHPStorm, Android Studio, GIT iGoogle Cbrome czyli podstawowy arsenał mojej pracy. Czytaj dalej „Jak Lenovo po cichu wkradło się do mojego życia”